Narodowe Czytanie

Images

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”
Stefana Żeromskiego

11 września 2018 r. po raz kolejny wzięliśmy udział w zapoczątkowanej w 2012 r. akcji społecznej Narodowe Czytanie, propagującej znajomość literatury narodowej. Nasza szkoła we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wiźnie aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie. W tym roku uczniowie klas III dotychczasowego gimnazjum czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W czytelniczą atmosferę wprowadziły nas słowa zawarte w liście Pana Prezydenta Andrzeja Dudy: „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”.

Przygotowana przez lektorów interpretacja fragmentów powieści Stefana Żeromskiego spotkała się z uznaniem słuchaczy i stała się doskonałą okazją nie tylko do udziału we wspólnym dziele czytania wielkiej literatury polskiej, ale także naszym wkładem w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie spotkania wszyscy, którzy aktywnie włączyli się w jego przygotowanie, otrzymali pamiątkowy egzemplarz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, opatrzony okolicznościową pieczęcią upamiętniającą tegoroczną akcję Narodowego Czytania. Kolejna odsłona Narodowego Czytania za nami. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania z wybitnymi dziełami literatury polskiej.